אורטל מגן
נטורופתית ורפלקסולוגית

הנטורופתיה (נקראת לעיתים גם רפואה נטורופתית) היא שיטת טיפול המתבססת על ראייה הוליסטית, המתייחסת לגוף האדם כמכלול, תוך שימת לב הן למימד הנפשי והן למימד הפיזי של האדם – תוך הבנה שקיים קשר והשפעה ביניהם.

בטיפול הנטורופתי ישנה חשיבות רבה לטיפול בגורמים למחלה ולא רק בסימפטום. לדוגמא, סימפטום של מחלה עשוי להיות כאב ראש או לחץ דם גבוה, אך הטיפול שתציעה הנטורופתיה יכוון למה שגורם לכאב הראש או ללחץ הדם הגבוה – כך שייתכן שכל מטופל יקבל טיפול שונה, למרות שהסימפטום זהה.

הנטורופתיה מתבססת על חיזוק של מנגנוני הריפוי הטבעיים שקיימים בגופנו. דבר זה ייעשה באמצעות התאמה אישית למטופל בעזרת אחד או יותר מהכלים השונים– כגון התאמת תזונה, תוספי מזון, פעילות גופנית, צמחי מרפא, ארומתרפיה ואחרים.

מהי נטורופתיה

נטורופתיה ותזונה

למזונות שאנו צורכים יש חשיבות רבה בשמירה על גוף מאוזן ובריא, ולכן תזונה מהווה מרכיב מרכזי ובלתי נפרד משיטת הטיפול הנטורופתית, בהתאם לביטוי המפורסם של היפוקרטס – "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופתיך מזונותיך".

ההתאמה של תזונה אופטימלית מתבססת על התאמת מזון מגוון, מלא ועשיר, בהתאם לאורח החיים  ואפילו תוך התייחסות לטעם של המטופל והעדפותיו למזונות מסויימים – שכן, ההנאה שלנו מהמזון משפיעה גם היא על הרגשתנו הכללית. ניתן לראות כאן את הקשר שהנטורופתיה רואה בין הגוף לנפש.

עקרונות בסיסיים בתזונה נטורופתית יכללו העדפה של דגנים מלאים, הימנעות ממוצרים תעשיתיים ו"מוכנים מראש", צריכת ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים, ועוד.

מנגד, חשוב לציין שאין חוקים אחידים שנכונים לכולם, והגישה הנטורופתית מאמינה בהתאמה אישית של תזונה לכל בן אדם.

גם פעילות גופנית תהיה חלק מאורח חיים מאוזן, כאשר החשיבות המרכזית היא לשמור על פעילות גופנית מתונה, מספר פעמים (2-4) בשבוע.

כתמיכה לכל טיפול – מקובל לשלב בטיפול הנטורופתי גם טיפולי מגע שונים – למשל רפלקסולוגיה, לשם השגת רוגע, הנאה וחיזוק מערכות שונות בגוף.

הנטורופתיה כטיפול משלים ומונע

בניגוד לדעות קדומות שקיימות לגבי השיטה הנטורופתית, הרי שהמטפלים הנטורופתים אינם רואים עצמם כתחליף מלא לרפואה הקונבנצינאלית. במקרים רבים, אכן יש חשיבות לטיפול תרופתי או רפואי אחר.

מנגד, ישנן פעמים בהן אנחנו ממהרים לקבלת תרופה וטיפול תרופתי מהיר, במקום להתמודד עם הגורמים למחלה, ו"להקשיב" לאיתותית ולסימנים שהגוף נותן לנו.

הגישה הנטורופתית באה לתמוך במנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, ובעיקר לסייע במניעת מחלות ובעיות כרוניות – אשר רבות מהן נובעות מאורח חיים לא נכון.

ניתן לעיין ברשימת המאמרים שפרסמתי בנושאי הנטורופתיה השונים.